Zarządzanie sobą w czasie

Zarządzanie sobąNiezbędna umiejętność, jaką jest zarządzanie sobą w czasie, a z której warto zrobić nawyk z pewnością da Ci większy komfort oraz lepsze samopoczucie, jeśli zaczniesz ją stosować. Jak wiadomo, większość ludzi narzeka na brak czasu. Warto zastanowić się jednak, gdzie ten czas się trwoni.

Gdzie się nie obejrzysz, słyszysz, że ktoś nie ma czasu bądź ma go mało. Jeśli jednak przyjrzysz się dobrze poczynaniom takiej osoby, to z łatwością zauważysz, że sporo czasu marnuje robienie rzeczy, które kompletnie nie rozwijają, nie mają żadnego znaczenia oraz zjadają tylko czas.

Taka osoba nie wie, iż zarządzanie sobą w czasie jest niezbędne do realizowania i osiągania upragnionych celów. Oczywiście mowa o dobrym zarządzaniu sobą w czasie, a nie o takim zarządzaniu, które tylko odciąga od robienia tego, co naprawdę istotne. Zobaczmy, jak wygląda dzień przeciętnego człowieka. Wstaje rano. Praca. Powrót do domu. Obiad i… No właśnie tutaj już zazwyczaj wszystko się kończy. Potem jest beznamiętne wpatrywanie się w telewizor, bezsensowne przeglądanie stron i portali w Internecie, granie w gry na tychże portalach i robienie rzeczy, które w najmniejszym stopniu nie wpływają ani na rozwój takiej osoby, ani na jakąś lepszą poprawę samopoczucia. Od godzin popołudniowych czas takiej osoby po prostu się rozpływa na robieniu mało konstruktywnych rzeczy.

Wytłumaczeniem będzie oczywiście stwierdzenie: "jestem zmęczony/a". No cóż, najwidoczniej nie na tyle, żeby godzinami wpatrywać się w tv bądź grać. Oczywiście taka osoba mimo wszystko jednocześnie chce, ażeby jej życie zmieniło się na lepsze. Cóż, jeśli chce się coś zmienić w życiu, to trzeba mieć świadomość tego, że należy robić w tym kierunku odpowiednie rzeczy. Jeśli ktoś twierdzi, iż chce wieść wymarzone życie a po powrocie z pracy, zamiast robić coś, żeby to zrealizować - np. dodatkowy biznes, uprawianie sportu w celu poprawienia kondycji, zwiększenie wiedzy i kompetencji w jakiejś dziedzinie - siada przed tv, to tzw. wymarzone życie ma wartość dla takiej osoby tyle, co… tv. Tak to wygląda.

Warto zrozumieć, że zarządzanie sobą w czasie może bardzo pomóc. Chodzi o to, żeby ustalić priorytety. Listę rzeczy ważnych, na których w pierwszej kolejności warto się skupić i listę rzeczy zbędnych, które od razu się odstawi. Powiedzmy, że do ważnych należy np. praca, ćwiczenia fizyczne, czytanie i oglądanie materiałów, które rozwijają i pomagają w usprawnianiu tego, co robisz i czym się zajmujesz. Wolne chwile warto spędzić na hobby i spotkaniach z przyjaciółmi. Trzeba tak sobie nakreślić plan dnia bądź tygodnia, żeby ustawić to sensownie. Z czego zaś warto zrezygnować? Z bezsensownego gapienia się w tv, nadmiernego grania w gry na wszelkich portalach, jałowego przeglądana stron internetowych, tracenia czasu na dyskusje i rozmowy z ludźmi, którzy jedynie zabierają czas, albowiem ich ulubionym zajęciem jest narzekanie i zatruwanie głowy innym itd. Po wyrzuceniu zbędnych rzeczy nagle okaże się, że tego czasu jednak można trochę zyskać. Takie małe czary-mary, które mówi o tym, że:

Zarządzanie sobą w czasie to czynnik prowadzący do kontrolowania własnego życia i tego, co się robi.

Ludzie mają tendencję do robienia rzeczy mało istotnych, uważając je za najważniejsze, spychając te o naprawdę dużym znaczeniu na dalszy plan. Jeśli masz z tym problem, to dzisiejszy rynek rozwoju osobistego oferuje wiele materiałów bądź szkoleń z tego zakresu. Sam również na własną rękę możesz ustalić własny plan zarządzania sobą w czasie. Pamiętaj, żeby nie patyczkować się i nie rozwodzić za długo nad rzeczami, które nie są pożyteczne. Wyrzuć i wykreśl je od razu. Ustal sobie plan dnia, który będzie optymalny dla Ciebie. Taki, który zamiast codziennej nudy wprowadzi więcej radości i kolorów, tak żebyś miał czas na obowiązki i na przyjemności.